otaku olmak için gerekenler

paranoid filozof
anime ve manga ile sıradan insanlara kıyasla çok daha fazla ilgilenen bireylerin bulunduğu “otaku” sınıfında yer almak istiyorsanız söylediklerimi harfiyen uygulamalısınız.

işte otaku olmak için gerekenler;

1- zamanınızın büyük bir bölümünü anime izlemek ve manga okumakla geçirmelisiniz.

2- giydiğiniz her kıyafetin, kullandığınız her aksesuarın anime/manga karşılığı olmalıdır.

3- yaşadığınız her olayı manga ve anime sahneleri ile kıyaslamalısınız.

4- konuşmanız ve davranışlarınız manga ve anime karakterleri gibi olmalıdır.

5- telefon, tablet, bilgisayar duvar kağıtlarınız ve evinizin her tarafını manga ve animelerle süslemelisiniz.

6- japonca öğrenmelisiniz.

7- japonya'ya gitmelisiniz.

eğer bunları yaparsanız belki otaku olabilirsiniz.

tamam biraz t*şak geçtim, aslında bunlar otaku olmak için gerekenler değil, otakuların davranışıdır. evet onları taklit ederseniz belki otaku olabilirsiniz ama olmayada bilirsiniz. yüksek ihtimalle ulaşabileceğiniz en üst nokta yalnızca taklitçilik olacaktır.

gerçekten otaku olmak için gerekenler;

- anime izlemek ve manga okumak.

bu kadar, gereken tek şey bu. gerisi sizin izlediğiniz, okuduğunuz şeyden ne kadar etkilendiğinize bağlıdır. çok etkilenip kendinizi kaybeder, tüm düşünceleriniz anime ve mangalar olur ve hayatınızı ona göre şekillendirirseniz evet otaku olmuşsunuz demektir. ama bu etki az ise otaku değilsinizdir. bu, olmanız için çaba sarf edebileceğiniz bir şey değil, tamamen düşünce şekliniz ile alakalı bir şeydir.
dango ailesi
Bu kavram herkes tarafından olumsuz olarak görülüyor ama bence bu çok yanlış bir şey. Bir zamanlar tüm gün anime izlediğim bir dönem oldu, 10-15 saat izliyordum günde. Daha sonra madem ben bu sektörden keyif alıyorum, saatlerimi buna harcıyorum o halde sadece izlemeyeyim kendime bir şeyler katayım dedim kendi kendime. Ne yapsam diye düşünürken anime editleri yapayım, bu sayede hem sevdiğim alanla uğraşmış olurum hem de after effects ve premiere pro öğrenmiş olurum dedim ve başladım yapmaya. Aylardır edit yapıyorum ve bu sayede sadece after effects öğrenmekle kalmadım 3d modelleme bile yapmaya başladım. Hatta bu da yetmedi web sitelerinde yazar gruplarına katıldım ve hâlâ yazarlık yapıyorum. Belki ileride daha da gelişeceğim ve editörlük yaparak hayatıma devam edeceğim.
Bunu neden söylüyorum? Çünkü otaku olmak sanılanın aksine kötü bir şey değil. Sevdiğin, ilgi alanın olan bir şeye saatlerini vermen kötü veya yanlış bir şey değil. Yanlış olabilecek tek şey çok fazla zamanını verdiğin bir aktiviteden kendine bir şey katamaman.
Otaku olmaktan değil, yaptığınız bir işten kendinize değer katamamaktan korkun.
Eminim, anime sözlük sitesi de temelinde paranoid filozof'un "madem bu sektör benim ilgimi çekiyor o halde bu alanda kendime bir şeyler katayım, yeni şeyler öğreneyim. Hayalimdeki arkadaşlık/sohbet ortamını bu sayede yaratayım" demesi ile ortaya çıkmıştır :)

absligoril
çoğu kişinin sandığı aksine anime/manga seven herkes otaku değildir. Benim görüşüme göre otaku olmak hoş bir eylemde sayılmaz. Otakular izlediği veya okuduğu şeylere aşırı fazla kapılıp artık gerçek ve kurguyu ayırt edemeyen, akli dengesini yitirmiş bağımlı ve asosyal insanlardır. Bence kimse bilip bilmeden sadece anime izliyor diye otakuyum veya biri anime izliyor diye otaku musun tarzı damgalamalarda bulunmamalı.

Bir şeyi ölçülü ve akıllı bir kafayla sevip yapan ve gerçekliği ayırt edebilen kimse otaku değildir. İçiniz rahat olsun.
fang yuan
Aslında otaku olmak çok basit!
Adım 1: Anime izlemeye ve manga okumaya başla
Adım 2: Bunları takıntı haline getir
Adım 3: Kendini dünyadan soyutla
Adım 4: Anime kızları için ayin düzenle
Adım 5: Waifunla akşam yemeğine çık
işte 5 adımda otaku olabilirsiniz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol