rasengan

sephremoth
Rasengan (Dönen Chakra Küresi), A-sınıfı yakın menzilli naruto'nun ikonik saldırı ninjutsularından birisidir. karşımıza ilk kez Anime'nin 86.bölümünde, manga'nın 17.cildinde ve Naruto Movie 1: Dai Katsugeki!! Yuki Hime Shinobu Houjou Dattebayo! filminde çıkmıştır.

Rasengan tekniği, shinobinin elinde topladığı chakrayı -odaklanarak- sıkıştırması ve küre haline getirmesi ile oluşur.

4.Hokage minato namikaze tailed beast'lerin kullandığı Bijuu dama tekniğinden elde ettiği fikirleri 3 yıl boyunca harmanlayıp rasengan'ı yaratmıştır.

Şimdi diyeceksiniz "vay anasını koskoca hokage 3 yıl boyunca bok var gibi bu tekniğe odaklanmış, e ne işe yarıyor bu?"

3 Efsanevi Sannin'den biri olan jiraiya bu tekniğin chidoriden daha güçlü olduğunu dile getirmiştir. Rasengan hedefine ulaştığında içindeki chakra aynı bir öğütücü gibi temas ettiği bölgeyi aşındırır ve yok eder.

Varyantasyonlarından bahsetmeden önce gelin şu rasengan'ın eğitim sürecine göz gezdirelim.

Rasengan, çok az ninjanın doğal olarak sahip olduğu, son derece iyi chakra kontrolü gerektirir. Bu da Rasengan'ın zorluk seviyesinin neden A-seviye olduğunu açıklar.

Yeterli chakra kontrolüne sahip olmayanlar için eğitim 3 aşamaya ayrılmıştır. Dönme, güç ve tutma(kontrol).

1-Dönme: kişiye chakrayı birden fazla yönde döndürmeyi öğrenmesi için bir su topu verilir. Kullanıcıdan balonun içine aktardığı chakrayı döndürerek balonu patlatması istenir. Bu adımı tamamlayan kişi chakrasının hangi yöne gittiğini bilmelidir.

2-güç: Kullanıcı bu aşamada aktardığı chakranın hacmini ve yoğunluğunu artırmalıdır. Bu aşama için kullanıcıya kauçuktan yapılmış bir top verilir ve bu topu patlaması istenir.

3-Kontrol
Kullanıcı ilk iki eğitimdeki tecrübelerini bu adımda birleştirmelidir. Kişiye aşırı ince lastikten yapılmış bir top verilir ve bu topu patlatmadan Rasengan oluşturulması istenir. eğer kişi topu patlatmadan rasengan'ı oluşturabiliyorsa bu teknikte ustalaştığı anlamına gelir.

Son adım açık ara en zor olandır.

Sarutobi Konohamaru ve Uzumaki Naruto bu teknikte chakraya tam hakim olmak için kage bunshin no jutsu(Gölge Klonları) tekniğini kullanmışlardır.

Basic Rasengan'ın saldırı potansiyelini arttırmanın iki yolu vardır: Rasengan'ın kendisini büyütmek (Oodama Rasegan'da olduğu gibi) veya bir seferde birden fazla Rasengan kullanmak (Rasenrengan'da olduğu gibi).

Minato, Rasengan'ı ölümünde önce kendi doğası ile birleştirme niyetiyle yarattı fakat bunu başarması çok zordu. Aynı şekilde Hatake Kakashi yıldırım chakrası ile birleştirmeyi denedi başarısız olunca chidori'yi yarattı.
Namikaze Minato'nun başarısız olduğu teoriyi kendi yoluyla deneyen naruto kage bunshin no jutsu ile başardı. kendisi chakrayı sağlıyordu, bir klon çakranın şeklini bir küreye dönüştürüyordu, ve diğer klon küreye rüzgar chakrası enjekte ediyordu. Böylece Rüzgar Tipi: Rasengan elde edildi. Rasengan'ın şekil dönüşümüne hakim olan kullanıcı, rüzgar chakrasını sağlamak için yalnızca bir gölge klonuna ihtiyaç duyacak ve zamanla artan tecrübe ile kullanıcı artık gölge klonu olmadan jutsuyu kullanabilir duruma gelecektir. Naruto'nun geliştirdiği versiyon büyük ölçüde standart bir Rasengan ile aynıdır, ancak daha güçlü ve fırlatılabilirdir. [image src=https://i.ibb.co/61YrwBG/R-zgar-rasengan.png]

Uzumaki Naruto Wind Style:Rasengan'ın prensiplerini kavradıktan kısa bir süre sonra Wind Style: Rasen Shuriken'i oluşturur.
Aynı Wind style: Rasengan gibi kage bunshin no jutsu(Gölge klonları) kullanan naruto bu jutsuyu başarılı bir şekilde oluşturup, kullanabilmiştir. Kendisi chakrayı temin ederken bir gölge klon da chakrayi kontrol altına alır, diğer gölge klon ise rüzgar tipi chakra ekler. Rasengan'ın merkezinden olacak şekilde dönen dört büyük noktayla, fuma shuriken'e benzeyen bir görünüm alır [image src=https://i.ibb.co/zfNFGrK/Rasenshuriken.png]. Rasenshuriken kelimenin tam anlamıyla aşırı derecede chakraya ihtiyaç duyar. Rasenshuriken, belirli bir mesafe ilerledikten ya da kesemeyeceği bir hedefe çarptıktan sonra merkezinde bulunan küre patlayarak etrafına bir rüzgar alanı yayar. Bu alan içinde sayılamayacak kadar aşırı küçük rüzgar bıçakları oluşur, o kadar fazladır ki Sharingan ile bile sayamaz. [image src=https://i.ibb.co/KVzgzFd/Blast-PNG.png] Rüzgar bıçakları vücuttaki her hücreyi deler, hücreleri chakra Dolaşım Sisteminden ayırır. bundan dolayı, hedef chakra üretme ve şekillendirme yeteneğini kaybeder, oluşan hasarı Medikal Ninjutsular bile iyileştiremez. Tsunade, hasarı bir zehre benzetmiş ve eğer hasar yeterince büyükse, etki ettiği kişilerin bir daha jutsu kullanamayacağını belirtmiştir. [image src=https://i.ibb.co/FHvhzDh/Severing-Chakra-Cells2-PNG.png]
Bunlardan sonra Naruto Rasen Shuriken'e Tailed Beast chakra'sı ekleyerek veya Hakikat Topları'nı merkezde kullanarak yeni varyantasyonlar üretti.
[image src=https://i.ibb.co/bBbqp34/Naruto-Vs-Kaguya.png]
[Naruto:Select color b?!ch]

Sage Mode(Bilge Modu)'dayken kullanıcı Bilge Tekniği: Rasengan olarak bilinen senjutsu ile geliştirilmiş bir versiyonu kullanabilir. Daha güçlü olması dışında pek bir özelliği yoktur.
[image src=https://i.ibb.co/PxpZF4Q/Sage-mode-rasengan-PNG.png]

Taked Beast Chakra'sının etkisi (Kuyruklu Canavar Chakra'sı)
Naruto, bir jinchuuriki (kuyruklu canavar taşıyıcısı) olarak, Rasengan'ı kullanmaya yardımcı olmak için Dokuz Kuyruklunun chakrasını kullanabilir.
Kyuubi(Dokuz Kuyruklu)nin chakrasını kullanarak Rasengan yapan Naruto'nun yaptığı Rasengan'ın daha yoğun bir chakra içerdiğini ve koyu mor rengini görebiliriz. [image src=https://i.ibb.co/FwL4zT2/1-kuyruk-rasengan-PNG.png]
KCM (Kurama chakra mod'u) kullanmayı öğrendikten sonra küçük chakra kolları ile Rasengan oluşturabilmiştir.
[image src=https://i.ibb.co/sPshgyP/9c290c757f70061f01caa7bb2c05fb5e-naruto-uzumaki.jpg]
Benden şimdilik bu kadar sonraki entryimde görüşmek üzere.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol