confessions

sephremoth

1. nesil Yazar - akademi öğrencisi - Yazar -

  1. toplam entry 13
  2. takipçi 0
  3. puan 500

haki

sephremoth
one piece animesinin en önemli güçlerinden biridir.
haki kullanıcının kendi ruhsal enerjisini kullanabilmesine olanak sağlayan gizemli bir güç olarak tasvir ediliyor.
haki "enerji" "arzu" "irade" gibi birden çok anlama ev sahipliği yapar.
haki'nin tam olarak ne olduğu şuana kadar açıklanmamış olsada bir takım düşüncelerimiz mevcut.
dünya üzerindeki tüm canlılar haki kullanabilme potansiyeline sahiptir,fakat bir çoğu bu gizemli gücü hissedemez veya uyandıramaz.
haki'yi ilk kez serinin başlarında shanks'ın luffy'i kurtardıktan sonra deniz kralını korkutmak için kullanması ile tanık olmuştuk.
haki'nin uyandırılması için aşırı yoğun bir eğitimden geçmeniz gerekmektedir.
2 yıllık zaman atlaması zarfında luffy, zoro, sanji, tashigi, smoker, koby, bellamy gibi bir çok karakter hakiyi uyandırmıştır.

her ne kadar görünüşte 2 yıl yeterli gibi görünsede hakide ustalaşmak çok zordur.
bir haki kullanıcısı güçlü rakiplerle kendi sınırlarını zorlayarak savaşırsa haki'si gelişir.
haki'nin gücü fiziksel bedene değil ruha bağlı olduğundan dolayı kişinin ruhu başka bir bedene aktarılmak durumunda kalsa bile hala kullanabilirler.
bunun en büyük örneklerinden biri edward newgate'in uykusunda bile ace'e karşı tetikte olmak için kenbunshoku haki'yi açık tutmasıdır.
haki'yi bilinçsiz bir durumda bile kullanmak mümkündür.
örneğin;
luffy kaido tarafından yenildikten sonra istemsizce haoshoku haki kullanmıştır.

haki her ne kadar büyük güçler sağlasada bu gücün bir bedeli vardır.
haki sınırsız değildir,yavaş yavaş kullanıcının bedenine bir bitkinlik aşılar.
beden zayıf düşüp haki deaktive olduğunda kullanıcı bir süre haki'yi kullanamaz.
silver rayleigh eğitimin başında haki'nin gerçek anlamını gözler önüne seriyor.
""haki, tüm canlılarda uykuda olan bir güçtür, "mevcudiyet", "savaşçı ruh" ve "tehdit"
insanların doğal olarak hissedebilecekleri bunlardan öteye geçemez. tereddüt etmemek, işte bu gerçek güçtür!"

haki'nin 3 farklı türü vardır.
kenbunshoku haki
busoshoku haki
haoushoku haki

naruto shippuuden

sephremoth
Naruto Shippuden(Kasırga günlükleri), mangaka Masashi Kishimoto tarafından yazılan edebiyat serisinin -naruto- ikinci kısmıdır. Uchiha Sasuke'nin gidişinin ardından jiraiya sensei ile köy dışına iki buçuk yıllık eğitime giden Uzumaki Naruto'nun köye dönüşüyle birlikte başlayan olayları konu alır. artık Küçüklüğünde yaptığı davranışları bir daha göremeyeceğimiz bambaşka bir naruto vardır karşımızda. Ayrıca içindeki dokuz kuyruklu şeytan tilki kyuubi üzerinde biraz da olsa kontrol sahibi olmuştur. Serinin ilk bölümü olan "Eve Dönüş" ile başlayan yapım, 15 Şubat 2007'de Japonya'da gösterime girmiş olup seri 500. bölümde de final vermiştir.

Köye geri dönen Uzumaki Naruto, Haruno Sakura ile birlikte Hatake Kakashi'nin önderliğindeki zil testine tekrar girdi. Bu sefer amaç cidden zilleri almaktı.
ki bunu başardılar.


Bu sırada Gaara, Akatsuki üyesi olan deidara tarafından ele geçirildi. Onu kurtarmaya gelen kankuro, deidara'nın ortağı olan sasori ile dövüştü ve ezici bir mağlubiyet aldı. Bunun ardından Gaara'nın kaçırıldığını öğrenen Konohakagure köyü bir takım oluşturdu; Naruto, Sakura, Kakashi, guy takımı ve temari göreve gönderildi. Acele etmeleri gerekiyordu çünkü
Gaara'nın içerisinden bir kuyruklu çöl rakunu shukaku çalınacaktı.


Takım kum köyüne geldiği zaman kankuronun tedavi gördüğü revir odasına gittiler. Sakura hazırladığı panzehiri tekniği ile kankuro'ya uygulayıp onun iyileşmesine olanak sağladı. Ardından Gaara'yı kurtarmak için yola çıkan takıma, kakashi'ye saldırma teşebbüsünde bulunan chiyo-baasama onlara katıldı. Kakashinin ekibi ve might guy takımı akatsuki'nin sığınağına vardığında.
Gaara içerisindeki kuyruklu canavar çıkartıldığı için öldü.
Mağaraya girdikleri zaman onları deidara ve sasori karşıladı. Deidara Gaara'yı da alıp oradan gitmeye çalıştı. Deidara'yı kakashi ve naruto kovaladı, chiyo ile sakura ise sasori'yle dövüşmek için orada kaldı. Sakura ve chiyo burada sasori'yi yenmeyi başardılar (amk kishimotosu)

Deidara'yı kovalayan Naruto ve Kakashi Gaara'yı geri almayı başardılar. Deidara yeniden onlardan kaçmayı denedi fakat köşeye sıkıştı. Köşeye sıkıştığı zaman ise kendisini patlattı. Kakashi Mangekyou Sharingan'ının özel yeteneği olan kamui ile patlamayı emdi.

Chiyo Gaara'yı kurtarmak için kendi hayatını feda etti ve Gaara'yı hayata geri döndürdü.


sasori öldükten sonra deidara'nın yeni ortağı tobi oldu. deidara kendini öldürmedi yani.

Naruto'ya yeni bir görev verildi. Bu görevde ona eşlik edecek kişiler sakura, sai ve geçici hoca yamato'ydu. Görevin içeriği ise; Benchi köprüsüne gidip Sasori'nin casusu ile buluşacaklardı. Köprüye gittiklerinde sasori kılığında casusun kabuto olduğu ortaya çıktı. Daha sonra orochimaru ortaya çıktı ve kabuto sasori'ye saldırdı. Bu olaydan sonra sakura, sai, naruto ve yamato köprüye geldi. Orochimaru burada başarılı bir şekilde naruto'yu kışkırtmaya başardı ve naruto kyuubi'nin Chakra'sının getirdiği öfkeye teslim oldu. Orochimaru'nun da amacı buydu zaten. Naruto kontrolü kaybettiğinde yamato devreye girip Naruto'yu sakinleştirmeye başardı. Onun da görevi bir nevi buydu zaten. Sai, orochimaru ve kabuto'nun saklanma yerine gitti. Daha sonra naruto, sakura ve yamato da oraya gitmeyi başardılar. ilk başta sai'yi buldular. Sai'yi bulduktan sonra o da sasuke'yi aramaya başladı. Sai burada Sasuke'yi buldu, onu yakalamak için arkasından yaklaştı fakat başarısız oldu. Naruto, sai, sakura ve yamato Sasuke'yi takip ettiler. Sasuke'yi bulduklarında sasuke onlara direkt saldırdı. Sasuke naruto'ya yaklaşıp kılıcını çekerken naruto tek bir cümle söyledi "Arkadaşını kurtaramayan biri Hokage olabilir mi?". Benim için tüm seri aslen burada başlamıştır.
O7

naruto

sephremoth
Masashi Kishimoto tarafından kurgulanan; 21 Eylül 1999 yılında Manga'sı ve 15 şubat 2007'de animesi çıkan yapımdır. Konusuna gelecek olursak; Serinin ana olayları başlamadan yaklaşık 12 yıl önce dokuz kuyruklu şeytan tilki kyuubi Konohakagure(Gizli Yaprak Köyü)'ye saldırdı. Kyuubi'nin gücü öyle vahşi öyle dehşetliydi ki tek bir kuyruğuyla depremler yaratabileceği söylenirdi. Bu kaosun ortasında yondaime hokage(4.hokage) namikaze minato kendi köyünün yaşamı için bedeli kullanıcının yaşamı olan yasaklı bir ninjutsu kullandı ve bu ninjutsu ile kyuubi'yi kendi öz oğlunun içine mühürledi. Bu hareketinden sonra herkes namikaze minato'yu kahraman ilan etti. Minato'nun tek isteği ise naruto'ya aynı kendisine davranıldığı gibi davranılmasını istedi. Bu isteğe karşın naruto'nun köy tarafından tek aldığı korku, nefret ve saygısızlıktır. Yaşadığı köy onun şeytan tilkinin kendisi olarak görüp ondan çekiniyordu. 3.Hokage Sarutobi Hiruzen tarafından verilen emir ile köylülerin olayları başkalarına, akrabalarına hatta ve hatta ki çocuklarına bile anlatması yasaklandı. Sonuç olarak naruto çocukluğunu arkadaşız, ailesiz ve sevgiden mahrum geçirdi. İnsanları onunla arkadaş olmaları için zorlayamayacağı için dikkat çekip onay almayı denedi; Şaklabanlık yaparak. Daha sonra bu durum akademi hocası Umino Iruka'yı kurtarmak için tajuu kage bunshin no jutsu'yu(çoklu gölge klon tekniği) kullanınca değişti, Iruka onun akademiden bizzat mezun etti. bu karşılaşma naruto'ya iki şeyi gösterdi, 3.hokage dışında onu seven başkaları da vardı, o dokuz kuyruklu şeytan tilkinin taşıyıcısıydı. Naruto, komedi ve dram arasında denge sağlamış aksiyon ile harmanlanmış 3 büyük shounenden biridir. Naruto eski bölümlerdeki gizemlerin ilerleyen zamanda yavaş yavaş çözülmesiyle izleyiciyi ekran başına kitlemiştir. Seri Naruto ve yoldaşlarının bir shinobi olarak bireysel gelişimini izler ve birbirlerinin kişiliklerine olan etkilerini gösterir. Naruto iki dostu Haruno Sakura ve Uchiha Sasuke ile çok deneyimli bir hoca olan jounin rütbeli Hatake Kakashinin 3 kişilik takımında yer alır. Anime, karakter gelişimi konusuna sağlam bir yer verir. Hemen hemen bütün neticeler kararlardan, karakter ve kişilikten doğar; çok az şey şans eseri gerçekleşir. Başlangıçta ana odak 7. takımın üyeleri Naruto, Sasuke ve Sakura üzerinedir. Bununla beraber, diğer takımlardan ve köylerden Naruto’nun yaşıtı Genin karakterler ve Kakashi, Guy ve Jiraiya gibi diğer karakterler gelişir. Ayrıca sahneye birçok kötü karakter çıkar; Bunların ilki kirikagureden rogue ninja Momochi Zabuza ve partneri
haku'dur.
Daha sonra, Chuunin sınavında Konoha’nın en çok arananlar listesinde yer alan rogue ninja,
sannin orochimaru
tanıtılır. Daha sonra da, Akatsuki isimli gizemli bir organizasyon içindeki şeytan tilkiyi alabilmek ve gücünü kullanabilmek için Naruto’yu takip etmeye başlar. Bu olayların ardından naruto yeni sensei
Sannin Jiraiya
ile 2 yıllık antrenman için köy dışına gider. 2 yılın ardından olan olaylar ise Naruto'nun devam serisi naruto shippuuden'dedir. (bkz: naruto: kasırga günlükleri)

chidori

sephremoth
yoğun yıldırım chakrasını kullanıcının elinin etrafında kanalize eden yüksek seviyeli bir suikast ninjutsu'sudur. Hatake Kakashi tarafından rasengan'a yıldırım chakrası eklemeye çalışırken yaratılmıştır. Standart Chidorinin kullanımı; Kişi elime yıldırım chakrasını aktararak bir yıldırım topu oluşturur. Bu yıldırım topunun oluşma süreci boyunca çıkan seslerden dolayı ismi One Thousand Birds(Bin kuşun çığlığı)'dür. Yıldırım Chakra'sının kullanıcının elinin derisinin parçaladığını görsek de bu pek bir zayıflatma etkisi yaratmaz. Chakra topladıktan sonra kullanıcı aldığı ivme ile yüksek hızda rakibine atılır ve Chidori ile hedeflediği yeri deler/parçalar. Chidori'yi sadece Sharingan'a sahip olan kişilerin kullanması önerilir. Nedenine gelecek olursak; Normal ninja'lar chidori'yi kullandıkları zaman düz bir çizgi halinde rakibe atılırlar. Hızları o kadar fazla olur ki sadece hedefi görebilirler. Bu da karşı tarafın size kolayca saldırabilmesine olanak sağlar. Siz sadece hedefe odaklandığınızdan size doğru gelen saldırıları göremeyip/kaçamayacaksınız. Sharingan ise basitçe bu dezavantajları yok ediyor ve kullanıcıya daha iyi bir görüş ve kaçma yetisi veriyor. Ayrıca chidori etkinleştirilmesi için yüksek chakraya ihtiyaç duyar. Şimdi varyantasyonlarına geçelim uchiha Sasuke chidoriye farklı chakralar ekleyerek ek güçler kazandırmıştır. Sasuke lanetli mühür'ün chakrasını kullanarak chidorisini güçlendirebilmiştir. [image src=https://i.ibb.co/1vwNvJX/Flapping-Chidori-HD.png] 10 kuyruklunun bedenini delmek için sasuke chidorisini six path chakra(altı yolun chakrası)nı ekleyerek "Kara chidoriyi kullanabilmiştir. [image src=https://i.ibb.co/J3WXW5x/Six-Paths-Chidori.png] Ayrıca sasuke naruto ile olan savaşında chidorisi üzerinde alev kontrolü kullanarak amaterasu eklemiştir. [image src=https://i.ibb.co/YZh1gyP/Kagutsuchi-Chidori.png] Chidori Katana; Rakibi bıçakladıktan sonra, kılıçtan akan yıldırım kaslarını kasıp vücudunu uyuşturur, bu da oradaki en tecrübeli shinobilere karşı bile rakip olmayı son derece zorlaştırır. Sasuke bu gücü Yamato'da kullandı ve onu savaşta kolayca alt etti. Bu yeteneği aşmanın birkaç yolundan biri, Killer Bee'nin ikisi savaşırken yaptığı gibi, karşılığında yıldırım salınımını da yönlendiren bir silah kullanmaktır. [image src=https://i.ibb.co/k3xZJ0Z/Sasuke-Chidori-Light-Sword.jpg] Chidori Stream; Sasuke tarafından Orochimaru ile eğitimi sırasında geliştirilen başka bir Jutsu, Chidori Stream, yoluna çıkan toplu rakiplere karşı koymanın ve zayıflatmanın akıllı ve etkili bir yoludur. Kullanıldığında, Sasuke vücudundan en az 5 metrelik bir mesafede güçlü bir elektrik akımı üretir ve onunla temas eden herkes çarpılır. [image src=https://i.ibb.co/kSFg2L5/Chidori-Stream.jpg] Chidori sharp spear; Chidori Sharp Spear, Sasuke tarafından orijinal Chidori'nin zayıflıklarına, yani kendisine vurulma riskine karşı koymak için geliştirilmiş bir tekniktir. Sasuke, çok yüksek düzeyde bir şekil dönüşümü kullanarak Chidori'yi avucunun içinde katalize edebilir ve onu 5 metreden fazla bir mesafeden herkesi vurabilecek bir mızrak haline getirebilir. Rakibi yaraladıktan sonra, Sasuke onu farklı silahlara dönüştürmek ve rakibe daha fazla hasar vermek için şekil manipülasyonunu kullanabilir. Chidori Senbon; Chidori Sharp Spear gibi, bu teknik de Sasuke'nin Chidori'ye şekil dönüşümü kullandığını ve onu hedefe uzun mesafeden fırlatılabilen iğnelere dönüştürdüğünü görüyoruz. Onları hızlı bir şekilde arka arkaya fırlatarak, savaşta kaçmak neredeyse imkansızdır ve hedefi vurduklarında onları felç edecek kadar güçlüdürler. [image src=https://i.ibb.co/PrWx6pW/Chidori-Senbon.jpg] Susanoo Chidori; Adından da anlaşılacağı gibi Susanoo Chidori, Sasuke Uchiha'nın Chidori'yi yönlendirmek için Perfect: Susanoo'yu kullandığı normal Chidori'nin çok daha güçlü bir versiyonudur. Sasuke, Susanoo'nun sol avucunda büyük miktarda çakra toplayarak bu tekniğin çok daha güçlü bir versiyonunu kullanabilir. Uzumaki Naruto'ya karşı saldırı yaptı ve Six Path chakrası ile güçlendirilmiş olan Kuyruklu Canavar Topu(bijuu dama)'na karşı koyacak kadar güçlüydü. [image src=https://i.ibb.co/nb0BWvV/Susanoo-Chidori.jpg] Hatake Kakashi'nin varyantlarına geçecek olursak; Kakashi'nin chidorisini ismi Lightning Cutter(Yıldırım kesen)'dir. Uchiha Obito'nun ruhu hala Kakashi'nin içerisindeyken kakashi lightning cutter'a altı yolun chakrasını aktarıp kamui ile birlikte kullanıp kaguya'ya saldırmıştır [image src=https://i.ibb.co/35KhQMZ/Kamui-Lightning-Cutter.png]. Bir sonraki entryimde görüşmek üzere hoşça kalın
1
lelouchunsacteli lelouchunsacteli
ne yazdigini 3 kelimeyle anlatsana

rasengan

sephremoth
Rasengan (Dönen Chakra Küresi), A-sınıfı yakın menzilli naruto'nun ikonik saldırı ninjutsularından birisidir. karşımıza ilk kez Anime'nin 86.bölümünde, manga'nın 17.cildinde ve Naruto Movie 1: Dai Katsugeki!! Yuki Hime Shinobu Houjou Dattebayo! filminde çıkmıştır.

Rasengan tekniği, shinobinin elinde topladığı chakrayı -odaklanarak- sıkıştırması ve küre haline getirmesi ile oluşur.

4.Hokage minato namikaze tailed beast'lerin kullandığı Bijuu dama tekniğinden elde ettiği fikirleri 3 yıl boyunca harmanlayıp rasengan'ı yaratmıştır.

Şimdi diyeceksiniz "vay anasını koskoca hokage 3 yıl boyunca bok var gibi bu tekniğe odaklanmış, e ne işe yarıyor bu?"

3 Efsanevi Sannin'den biri olan jiraiya bu tekniğin chidoriden daha güçlü olduğunu dile getirmiştir. Rasengan hedefine ulaştığında içindeki chakra aynı bir öğütücü gibi temas ettiği bölgeyi aşındırır ve yok eder.

Varyantasyonlarından bahsetmeden önce gelin şu rasengan'ın eğitim sürecine göz gezdirelim.

Rasengan, çok az ninjanın doğal olarak sahip olduğu, son derece iyi chakra kontrolü gerektirir. Bu da Rasengan'ın zorluk seviyesinin neden A-seviye olduğunu açıklar.

Yeterli chakra kontrolüne sahip olmayanlar için eğitim 3 aşamaya ayrılmıştır. Dönme, güç ve tutma(kontrol).

1-Dönme: kişiye chakrayı birden fazla yönde döndürmeyi öğrenmesi için bir su topu verilir. Kullanıcıdan balonun içine aktardığı chakrayı döndürerek balonu patlatması istenir. Bu adımı tamamlayan kişi chakrasının hangi yöne gittiğini bilmelidir.

2-güç: Kullanıcı bu aşamada aktardığı chakranın hacmini ve yoğunluğunu artırmalıdır. Bu aşama için kullanıcıya kauçuktan yapılmış bir top verilir ve bu topu patlaması istenir.

3-Kontrol
Kullanıcı ilk iki eğitimdeki tecrübelerini bu adımda birleştirmelidir. Kişiye aşırı ince lastikten yapılmış bir top verilir ve bu topu patlatmadan Rasengan oluşturulması istenir. eğer kişi topu patlatmadan rasengan'ı oluşturabiliyorsa bu teknikte ustalaştığı anlamına gelir.

Son adım açık ara en zor olandır.

Sarutobi Konohamaru ve Uzumaki Naruto bu teknikte chakraya tam hakim olmak için kage bunshin no jutsu(Gölge Klonları) tekniğini kullanmışlardır.

Basic Rasengan'ın saldırı potansiyelini arttırmanın iki yolu vardır: Rasengan'ın kendisini büyütmek (Oodama Rasegan'da olduğu gibi) veya bir seferde birden fazla Rasengan kullanmak (Rasenrengan'da olduğu gibi).

Minato, Rasengan'ı ölümünde önce kendi doğası ile birleştirme niyetiyle yarattı fakat bunu başarması çok zordu. Aynı şekilde Hatake Kakashi yıldırım chakrası ile birleştirmeyi denedi başarısız olunca chidori'yi yarattı.
Namikaze Minato'nun başarısız olduğu teoriyi kendi yoluyla deneyen naruto kage bunshin no jutsu ile başardı. kendisi chakrayı sağlıyordu, bir klon çakranın şeklini bir küreye dönüştürüyordu, ve diğer klon küreye rüzgar chakrası enjekte ediyordu. Böylece Rüzgar Tipi: Rasengan elde edildi. Rasengan'ın şekil dönüşümüne hakim olan kullanıcı, rüzgar chakrasını sağlamak için yalnızca bir gölge klonuna ihtiyaç duyacak ve zamanla artan tecrübe ile kullanıcı artık gölge klonu olmadan jutsuyu kullanabilir duruma gelecektir. Naruto'nun geliştirdiği versiyon büyük ölçüde standart bir Rasengan ile aynıdır, ancak daha güçlü ve fırlatılabilirdir. [image src=https://i.ibb.co/61YrwBG/R-zgar-rasengan.png]

Uzumaki Naruto Wind Style:Rasengan'ın prensiplerini kavradıktan kısa bir süre sonra Wind Style: Rasen Shuriken'i oluşturur.
Aynı Wind style: Rasengan gibi kage bunshin no jutsu(Gölge klonları) kullanan naruto bu jutsuyu başarılı bir şekilde oluşturup, kullanabilmiştir. Kendisi chakrayı temin ederken bir gölge klon da chakrayi kontrol altına alır, diğer gölge klon ise rüzgar tipi chakra ekler. Rasengan'ın merkezinden olacak şekilde dönen dört büyük noktayla, fuma shuriken'e benzeyen bir görünüm alır [image src=https://i.ibb.co/zfNFGrK/Rasenshuriken.png]. Rasenshuriken kelimenin tam anlamıyla aşırı derecede chakraya ihtiyaç duyar. Rasenshuriken, belirli bir mesafe ilerledikten ya da kesemeyeceği bir hedefe çarptıktan sonra merkezinde bulunan küre patlayarak etrafına bir rüzgar alanı yayar. Bu alan içinde sayılamayacak kadar aşırı küçük rüzgar bıçakları oluşur, o kadar fazladır ki Sharingan ile bile sayamaz. [image src=https://i.ibb.co/KVzgzFd/Blast-PNG.png] Rüzgar bıçakları vücuttaki her hücreyi deler, hücreleri chakra Dolaşım Sisteminden ayırır. bundan dolayı, hedef chakra üretme ve şekillendirme yeteneğini kaybeder, oluşan hasarı Medikal Ninjutsular bile iyileştiremez. Tsunade, hasarı bir zehre benzetmiş ve eğer hasar yeterince büyükse, etki ettiği kişilerin bir daha jutsu kullanamayacağını belirtmiştir. [image src=https://i.ibb.co/FHvhzDh/Severing-Chakra-Cells2-PNG.png]
Bunlardan sonra Naruto Rasen Shuriken'e Tailed Beast chakra'sı ekleyerek veya Hakikat Topları'nı merkezde kullanarak yeni varyantasyonlar üretti.
[image src=https://i.ibb.co/bBbqp34/Naruto-Vs-Kaguya.png]
[Naruto:Select color b?!ch]

Sage Mode(Bilge Modu)'dayken kullanıcı Bilge Tekniği: Rasengan olarak bilinen senjutsu ile geliştirilmiş bir versiyonu kullanabilir. Daha güçlü olması dışında pek bir özelliği yoktur.
[image src=https://i.ibb.co/PxpZF4Q/Sage-mode-rasengan-PNG.png]

Taked Beast Chakra'sının etkisi (Kuyruklu Canavar Chakra'sı)
Naruto, bir jinchuuriki (kuyruklu canavar taşıyıcısı) olarak, Rasengan'ı kullanmaya yardımcı olmak için Dokuz Kuyruklunun chakrasını kullanabilir.
Kyuubi(Dokuz Kuyruklu)nin chakrasını kullanarak Rasengan yapan Naruto'nun yaptığı Rasengan'ın daha yoğun bir chakra içerdiğini ve koyu mor rengini görebiliriz. [image src=https://i.ibb.co/FwL4zT2/1-kuyruk-rasengan-PNG.png]
KCM (Kurama chakra mod'u) kullanmayı öğrendikten sonra küçük chakra kolları ile Rasengan oluşturabilmiştir.
[image src=https://i.ibb.co/sPshgyP/9c290c757f70061f01caa7bb2c05fb5e-naruto-uzumaki.jpg]
Benden şimdilik bu kadar sonraki entryimde görüşmek üzere.

tenseigan

sephremoth
(bkz: reenkarnasyon gözü)

byakuganın gelişmiş halidir. bir ootsutsuki'nin hyuuga klanından aldığı byakugan'ı kendi byakugan'ına entegre ederek ootsutsuki ve hyuuga klanlarının chakrasının karışmasına olanak sağlar. bu karışımdan sonra tenseigan oluşur. tenseigan'ı ilk uyandıran kişi ootsutsuki hamura'dır. hamura'nın ölümünden sonra halkı bu gözü bir dini emanetmişçesine canları pahasına saklamışlardır. ootsutsuki hamura'nın ölümünden yaklaşık 1000 yıl sonra ootsutsuki toneri hyuuga hanabi'nin byakugan'ını kendi byakugan'ı ile birleştirip tenseigan'ı elde etmiştir. bir kez byakugan nakledildiğinde göz periyodik acılarla birlikte yavaş yavaş tenseigan'a evrilir.
tenseigan edinildiğinde sıradan beyaz byakugan göz bebekleri mavi renk olur ve etrafında beyaz çiçek deseni oluşur.

tenseigan'ın yetenekleri ise;
- ay'ı hareket ettirebilmek. aynı zamanda ay'ın yüzeyinde bir golem oluşturup onu kontrol edebilir.
- kişi, tenseigan oluşumu tamamlandığında 5 elementi kullanabilir, uçabilir ve tenseigan çakra modu'nda hakikat topları ile kendi yeteneklerini kullanabilir.
- tenseigan, rinnegan gibi itme ve çekme güçlerine sahiptir.
- göz, yok olmuş bir gezegeni yenileyebilir.

tenseigan;
tenseigan

Rinnegan

sephremoth
türkçesi Samsara Gözü'dür. Samsara ise Hint mitolojisinde geçen doğum, varoluş ve ölüm olarak tekrar eden bu sayısız döngünün temsili olan tanrıdır. Seride Rinnegan'ı ilk kez Uzumaki Nagato'da görüyoruz. efsaneye göre Rinnegan'a sahip olan kişi tanrısal güçlere sahip olduğu için ya dünyaya büyük bir yıkım getirecek yada dünyayı çok büyük bir yıkımdan kurtarıp efsanevi bir düzen getirecek. Efsanenin tutarlılığı elbette ki var çünkü otsutsuki Hagoromo Rinnegan'a sahip olan ilk kişi ve annesi Otsutsuki Kaguyayı yenip dünyaya düzeni ve barışı getirdi. Rinnegan nerden bakarsanız bakın en güçlü doujutsudur. Tabi bu kadar güçlü bir doujutsuyu "Ana dolapta Rinnegan varmış boşa gitmesin gözüme takayım bari" der gibi kullanamıyorsunuz. Öncelikle Rinnegan'ı elde etmek tam anlamıyla imkansızdır. 3 Yolda bile imkansız. 1.Yol: Direkt Otsutsuki Hagoromo'nun chakrasını elde edeceksiniz 2.Yol: Rinnegan'ı olan birinden zorla söküp alacaksınız ki bu da imkansız
Orochimaru Pain'in rinneganını çalmaya çalışırken Allah'ına kavuşuyordu
3.Yol: Mevcut Otsutsuki Ashura ve Otsutsuki Indra reenkarnelerinden birer parça alıp karıştırıp Otsutsuki Hagoromo'nun chakrasını elde edeceksiniz ki bu da imkansız
Ruhlar barıştığından daha fazla reenkarne olmayacak.
Hadi diyelim ki allem ettin kallem ettin aldın Rinnegan'ı, öncelikle Rinnegan ciddi bir şekilde chakrayı yiyen bir göz. Byakugan, Mangekyou Sharingan falan hikaye. Uchiha Madara'nın hayatının sonunda gözünü Uzumaki Nagato'ya vermesinin de sebebi bu. Uzumaki Klanı devasa derecede bir chakra havuzuna sahip ve Uzumaki Nagato'nun da yaşam gücü bir hayli yüksek olduğundan normal bir insana karşın aldığı yan etkiler çok daha düşük. Rinnegan o kadar güçlü bir doujutsu ki kullanıcısına akıl sağlığını kaybettirebiliyor. Şimdi rinneganın güçlerine geçelim; Rinnegan'ın kullanıcısına sağladığı 6 genel, 1 tane de uyandıran kişiye özel güç vardır (Aynı Mangekyou Sharingan gibi). Bu 6 güç 6 yol diye adlandırılıyor. Hint mitolojisindeki tanrı Samsara'nın 6 alemini temsil ediyor ve 7.Yol direkt tanrı Samsara'nın kendisini temsil ediyor. Şimdi biraz daha derine inelim. 1.Yol:Tanrı yolu(Deva Yolu) Kişinin itici, çekici güçleri kullanmasına olanak sağlar. ilk yolun 3 ana tekniği mevcuttur. İlki Shinra Tensei(Almighty Push)'dir. Bu teknik etrafındaki cisimleri iten chakradan oluşmuş küresel bir dalga yaratıyor. Tekniğin yıkıcılığı, gücü ve menzili ne kadar chakra kullandığınıza bağlı olarak güçleniyor. İkinci teknik Banshou Tennin bu sefer itmek için değil çekmek için ola versiyonu. Menzili hakkında pek spesifik bilgimiz mevcut değil tek bildiğim tekniğin aynı anda birden çok rakibe karşı uygulanabileceği. Üçüncüsü ise Chibaku Tensei'dir. Kısaca anlatmam gerekirse bir kara delik oluşturuyorsunuz. Bu kara deliğin gücü ve boyutu içine aktarılan chakra miktarı ile paraleldir. Fakat Chibaku Tensei tekniğinin kara deliklerden ayrı bir özelliği var. Her şeyi kendine çekiyor fakat yok etmiyor. Ayrıca teknik birden fazla küre ile kullanılabiliyor. Madaranın yaptığı gibi.... 2.Yol: Ashura Yolu; Kullanıcının vücudunu mekaniksel olarak modifiye etmesine olanak sağlar. Yüksek teknolojili yıkıcı aletleri vücudu aracılığı ile kullanılmasına olanak sağlar. Ki animede gördüğümüz referans hint mitolojisindeki tanrı Ashuraya gönderme yapılmaktadır.[image src=https://i.ibb.co/1KP1xdP/Screenshot-20211017-142705-You-Tube.jpg] 3.Yol: İnsan Yolu; Basitçe anlatmak gerekirse rakibin ruhunu söküp alabiliyor. Ayrıca rakibin zihnine girerek bilgi casusluğuna da olanak sağlıyor. 4.Yol: Hayvan Yolu; Kişinin Rinnegan'a sahip olup görüşü sizinkiyle birleşik olan güçlü hayvanlar çağırmanıza izin veriyor. 5.Yol: Preta Yolu; Chakra ile oluşturulan tüm teknikleri emip emdiği chakrayı kullanıcısına aktarır. 6.Yol: Naraka Yolu; Cehennemin Kralını çağırabilir. Cehennemin Kralı'nın 2 özelliği vardır. ilk özelliği rakibin dilini tutup ona kullanıcının ilettiği soruyu soruyor rakip yanlış cevap verir veya hiç cevap vermezse rakibin dilini koparır. ikinci özelliği ise her türlü hasarı iyileştirebilmesi. Sizi ağzına alıp çiğneyip geri tükürüyor. Bu 6 alemini dışında 7. Yol ise kullanıcının Ölümü ve Yaşamı kontrol etmesine olanak sağlıyor. Tıpkı Naraka alemi gibi kişi Cehennemin Kralı'nı çağırıp canlandırmak istediği kişinin ruhunu Naraka aleminden çağırıyor. Bu teknik ilk kullanıldığında kullanıcının koşulsuz şartsız bir şekilde direkt öleceği söylendi. Ancak detay o sahnede Konan'ın "O chakra seviyesinde kullanırsa" demiş olması.
Ayrıca obito bu tekniği kullandığından hayata tutunmayı başarmıştı.
İddialar her ne kadar direkt ölümü ortaya atsa da sonuca baktığımızda kullanıcı yeterince chakraya sahip olursa hayatta kalabilir. Ayrıca Rinnegan chakrayı görebiliyor. En başa söylediğim gibi Rinnegan da Mangekyou Sharingan'ın sağladığı gibi kişiye özel bir güç sağlıyor. Madaranın Limbo isimli özel tekniğinde başka bir uzay zaman boyutuyla paralel olan klonları vardı ve bu klonlar hiçbir zaman görülemiyor, duyulamıyor ve hissedilemiyordu.
Sasuke Six Path Yin chakrası ile oluşturulan 6 Tomoe Rinnegan'ı kazandıktan sonra ve Naruto'nun Bilge Modunu açması sayesinde Madara'nın klonlarını görmeye ve sezmeye başladılar
[image src=https://i.ibb.co/t3h4zcW/Screenshot-20211017-144541-You-Tube.jpg]
Sasuke'nin Rinnegan'ın özel yeteneği ise Amenotejikara daha önce görüş alanında olup bir defa bakış attığı tüm nesnelerle istediği zaman yer değiştirebiliyor.
Uzumaki Nagato'nun Rinnegan'ının ise özel bir yeteneği yoktur çünkü Rinnegan'ı o uyandırmadı. Benim tüm bilgim bu kadar başka bir entryde görüşmek üzere hoşça kalın.

Byakugan

sephremoth
Naruto animesinde ilk kez Hyuuga Klanında gördüğümüz büyük doujutsulardan biridir.Byakugan sahiplerinin nerdeyse hepsinin gözleri aktive edilmediği halde beyazdır.(Himawaride durum farklı)Hyuuga klanında iki aile vardır Kök aile ile Dal aile.Kök ailenin byakuganı daha güçlüdür Dal aile de byakugan sahiptir fakat öldüklerinde alınlarındaki juinjutsu devreye girip byakuganlarını yok eder.Byakugan yoğun duygular altında aktive edilir.Kişi aşırı büyük bir baskının altında olması gerekir.Ayrıca sürekli antreman yapmak gerekir.Sharinganda olduğu gibi bir kör olma söz konusu bile değildir.Byakugan çok uzakları,nesnelerin arkasını ve chakra çıkış(tenketsu)noktalarını görebilir.Dünyaya gelen Hamura Otsutsuki evlendi ve birsürü çocuğu oldu ardından aya geri gitmek durumunda kaldı.Onun torunları Hyuuga'yı kurup byakuganı diğer nesillere kazandırdı.Byakuganın görüş mesafesi gücüne göre değişiyor,
Hyuuga Neji 1 Kilometre görebilirken Hyuuga Hinata 10 Kilometre boyunca sorunsuzca görebiliyordu.Otsutsuki Kaguya ise byakuganıyla tüm gezegeni rahatça görebiliyordu.Byakugan 359 derecelik bir görüş açısı sağlar.Tek zayıf noktası boyunlarındaki 1 derecelik bir açıdır.Byakuganın bir üst kademesi ise Tenseigandır.
(bkz: Tenseigan)
Bir söylentiye göre bir uchiha ile bir hyuuga evlenirse çocukları byakugan Sharingan karışımı bir doujutsu açabilirmiş.
Eh tabi bu sadece bir söylenti.

naruto ve sasuke'nin boruto'daki hali

sephremoth
Kurama asla geri gelmeyecek. Hagoromo otsutsuki tatafından six path yin kullanılarak ruhu six path yang kullanarak bedeni yaratıldı.Naruto bu iki chakra salınımına sahip olsa bile aynı kuramayı yaratması imkansız.Ki yapmaz zaten bijuular kendilerinin akü gibi kullanılmasından nefret ediyor.Gelmesi saçma olur‍

mangekyou sharingan

sephremoth
3 tomoe sharingan'ın bir üst kademesidir. aktive edildiğinde kişiye özel teknik bahşedilir (amaterasu ve kamui en bilinenlerdir). bu kademede susanoo'da kullanılabilir. fakat mangekyou sharingan'ın yetenek kullanımları oküler kaslara binen aşırı çakra yüzünden kişiyi körleştirir. bu körlükten kurtulmanın tek yolu ise eternal mangekyou sharingan'ı kazanmaktır.

her mangekyou sharingan'ın kişiye özel tasarımı vardır.

bilinen kullanıcıları ise şöyledir;
hatake kakashi
otsutsuki hagoromo (anime)
otsutsuki indra
shimura danzo
uchiha baru (anime)
uchiha fugaku (anime)
uchiha itachi
itachi's crow
uchiha izuna
uchiha madara
uchiha naka (anime)
uchiha naori (anime)
uchiha obito
uchiha rai (anime)
uchiha sasuke
uchiha shin
uchiha shisui
black zetsu

eternal mangekyou sharingan

sephremoth
(bkz: Ebedi Mangekyou Sharingan)

Mangekyou Sharingan'ın bir üst kademesidir. Mangekyou Sharingan tarafından yetenekleri kullanmaya bağlı sağlanan körleşme bu kademede ortadan kalkar. Aktive etmenin yolu ise ya kardeşinizin Mangekyou Sharingan'ını kendi Mangekyounuzla birleştireceksiniz.

Eternal Mangekyou Sharingan'ı ilk uyandıran kişi Uchiha Madara'dır onun ardından Uchiha Sasuke var. Onun dışında bilinen hiçbir "Uchiha" eternal Mangekyo Sharingan uyandıramamıştır. Eternal Mangekyo sharinganın bir diğer özelliği ise ootsutsuki indra tarafından bırakılan uchihaların taş tabletini okuyabilir.

susanoo

sephremoth
Çift Mangekyou Sharingan'ı uyandıran herhangi bir Sharingan kullanıcısı Susano'o tekniğini kullanma yeteneğine sahiptir ve her Sharingan kullanıcısının benzersiz bir Susano'o formu olduğu bilinmektedir.Kişiliğe göre sussanonun yapısı değişir.
Sasuke intikamcı bir kişiliğe sahip olduğu için sussanosunun rengi mordu.Itachinin kanlı bir geçmişi olduğu için kırmızıydı kakashininki umutu simgeleyen açık maviydi vesaire vesaire
Ha şimdi diceksin e kardeşim ben uchihayım tamam,hadi double Mangekyo sharinganim var ben sussanomu araba şeklinde yapmak istiyorum.Yok öyle birşey sussanonun de belirli kademeleri vardır onun dışına çıkamazsın.Her ne kadar Mangekyo Sharingan kullanıcıları sussano kullanabilsede bu onları yavaş yavaş kör eder.[ybkz]Mangekyo Sharingan[/ybkz] Bu körlükten kurtulmanın tek yolu ise (bkz: Eternal Mangekyou Sharingan) a sahip olmaktır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol